.
.
.
.

 

 

Octaviania mutabilis Bommer & Rousseau 1884

Syn. Octaviania mutabilis Roum 1885; Octaviania hessei Kuntze 1898; Hydnangium hessei (Kuntze) Zeller & C.W. Dodge 1935; Octaviania mutabilis Hesse 1891; Octaviania brunnea Hesse 1891; Octaviania asterosperma var. mutabilis (Roum.) G. Gross 1980
Poz. Syst. Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi

Przekrój owocnika
Grupa dojrzałych owocników
Powierzchnia owocnika

 

CECHY MAKROSKOPOWE

Grupa owocników

 

Owocniki kuliste, owalne, rzadziej guzowate, spłaszczone, nieregularne. U podstawy czasem widoczne krótkie lub dłuższe, białe ryzomorfy. Wielkość owocników 1–3 cm. Zewnętrzna warstwa perydium biała, szara, szaro-beżowa, często z różowawymi lub ciemnoczerwonymi przebarwieniami. Po dotknięciu, w kontakcie z powietrzem atmosferycznym owocniki w krótkim czasie przebarwiają się najpierw na kolor czerwony, czerwono-brązowy potem brudnobrązowy, aż do brązowo-czarnego. Perydium gładkie, za młodu jedwabiste w starszych okazach często spękane, niekompletne. Na przekroju białe. Po przekrojeniu często przebarwia się na kolor czerwono-brązowy. Gleba młodych owocników jasnoszara, potem szaro-brązowa, ochrowa, wreszcie ciemnobrązowa, poprzecinana biało-czerwonymi dissepimentami tworzącymi na przekroju marmurkowaty wzór. U podstawy owocników niewielka część płonna, rzadko wykształcająca niewielką kolumellę. Konsystencja owocnika miękka, gąbczasta, podatna na uszkodzenia. Smak lekko gorzkawy, zapach stęchły, ziemisty.

CECHY MIKROSKOPOWE

Dojrzałe zarodniki w KR

 

Perydium plektenchymatyczne, 150-300 μm. Zbudowane z septowanych, cienkościennych, chaotycznie splątanych strzępek 3-7 μm. Strzepki w warstwie powierzchniowej zabarwione na kolor brązowy do brązowo-czerwonego. Miejscami strzępki rozdymają się do postaci cylindrycznych lub owalnych komórek o średnicy 10-20 μm. Zarodniki najpierw hialinowe, bezbarwne, potem żółtawe – w stadium pełnej dojrzałości, żółto-brązowe. Kuliste, o średniej wielkości 12-16 μm (z ornamentacją) Q=1,0-1,05. Wyraźnie urzeźbione, pokryte grubymi, wydatnymi, kolcami o średniej wielkości 2-4 μm. Kolce najczęściej piramidalne, zaostrzone, często tępe, cylindryczne. Podstawki maczugowate 1-4-zarodnikowe o średniej wielkości 20-35 x 10-20 μm.

 

Przekrój perydium
Strzępki suprapellis
Fragment hymenium

SIEDLISKO

 

 

 

Octaviania mutabilis rośnie w lasach liściastych i mieszanych. Najczęstszym partnerem mikoryzowym jest Fagus sylvatica - bardzo rzadko inne gatunki drzew liściastych. Gatunek ten nie ma szczególnych wymagań glebowych. Preferuje siedliska w niskich i średnich położeniach górskich, do 1500 m n.p.m. w miejscach zacienionych, unikając otwartych, nasłonecznionych stoków. Wyrasta płytko pod powierzchnią gleby, często semihypogeicznie. Dojrzałe owocniki mozna zbierać od sierpnia do wczesnej zimy.

WYSTĘPOWANIE

 

Octaviania mutabilis jest gatunkiem stosunkowo częstym, znanym z większości krajów Europy. W momencie zlokalizowania pierwszego stanowiska nie były znane doniesienia o jej występowaniu na obszarze Polski. W rejonach górskich i podgórskich wydaje się być gatunkiem łatwym do zlokalizowania.

Beskid Mały – DG 15, Korbielów k. Żywca, Lipiec 2010
Beskid Mały - DF 96, Koziniec k. Wadowic, Wrzesień 2011
Gorce – EG 22, Ochotnica Górna k. Nowego Targu, Październik 2018
Pieniny - EG 34, Szlachtowa k. Szczawnicy, Wrzesień 2020

UWAGI

 

 

Octaviania mutabilis jest trudna do odróżnienia od O. asterosperma. Prawdopodobnie wiele znalezisk z podgórskich i górskich obszarów buczyn karpackich Polski zostało mylnie oznaczonych lub potraktowanych jako synonim i funkcjonuje w literaturze jako Octaviania asterosperma sensu lato.